św. michał

Skala apostazji, opętań i agresji wobec Kościoła osiągnęła we współczesnej Europie niespotykany poziom. Procesy te z opóźnieniem przedostają się także do Polski, wpływając negatywnie na kondycję duchową milionów młodych Polek i Polaków. Naprzeciw tym problemom wychodzą akcje ewangelizacyjne i kampanie społeczne promujące święte wzorce i postawy, jak np. postać św. Michała Archanioła.

Coraz odważniej poczynają sobie twórcy filmowi, prezentując katolickie produkcje na wysokim, wręcz międzynarodowym poziomie. Przykład filmów takich jak „Bóg” (wydawca SKCh im. Ks. Piotra Skargi, reż. Krystian Kratiuk, Mateusz Ochman) czy też „Powołany” (wydawca Powołany/Ewangelizuj.pl, reż. Jan Sobierajski) pokazuje, jak wielki potencjał kryje się w oddolnych inicjatywach katolickich.

Innym polem ewangelizacji są akcje oparte o wydawnictwa drukowane i dewocjonalia. W tym momencie warto zadać pytanie o jedno z najpopularniejszych imion męskich i jednocześnie najmniej rozpoznanego ze wszystkich świętych – archanioła Michała. Ilu z nas zna egzorcyzm do Świętego Michała Archanioła? Dzięki działaniom, które podjęło Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi we współpracy z Instytutem Edukacji Społecznej i Religijnej – to grono w Polsce istotnie się powiększyło.

Święty Michał Archanioł w inicjatywach społecznych

Quis ut Deus, czyli Któż jak Bóg – tak nazwano pakiet ewangelizacyjny, na który składają się m.in. elegancko wydana broszura, w której odnajdujemy informacje dotyczące świętego Michała Archanioła i jego kultu oraz obraz z Jego wizerunkiem. Ten drugi można oprawić w przezroczystą ramkę i wykorzystać do codziennej modlitwy – z tyłu znajduje się bowiem Litania do św. Michała Archanioła. SKCh im. Ks Piotra Skargi zadbało także o tych, którzy lubią podarunki kieszonkowe. W pakiecie odnajdziemy bowiem plastikową kartę z egzorcyzmem ułożonym przez papieża Leona XIII – idealnie pasującą do każdego portfela i portmonetki.

Akcja zainicjowana w 2013 roku szybko zaowocowała dużym nakładem i rozprowadzeniem po Polsce wszystkich materiałów, a więc blisko 300 tysięcy pakietów. Chętni do poznania i kultywowania św. Michała Archanioła zgłaszali się jednak dalej. Dlatego też działacze SKCh im. Ks. Piotra Skargi wpadli na pomysł digitalizacji i zupełnie nieodpłatnego rozpowszechnienia cyfrowej wersji materiałów. Tak powstał e-book Quis ut Deus, czyli 30-stronicowe kompendium informacji o świętym archaniele oraz zestaw kolorowych tapet w wielu rozmiarach, odpowiednich dla najpopularniejszych rozdzielczości laptopów, komputerów PC, a także telefonów marki Samsung, Xiaomi, Apple itp. Wszystko to nieodpłatnie można otrzymać na uruchomionej przez Skargowców w 2018 roku stronie ebook.swietymichal.pl.

Skąd znany jest Egzorcyzm do św. Michała Archanioła?

Egzorcyzm do Świętego Michała Archanioła powstał po objawieniu, jakiego doznał papież Leon XIII. W dniu 13 października 1884 roku miał wizję, w której Jezus rozmawiał z szatanem. W objawieniu tym szatan zarzekał się, że w ciągu stu lat uda mu się zniszczyć Kościół! Wybrał dla tego celu XX wiek, a efekty diabelskiej działalności są nam dobrze znane… Natychmiast po jej ujrzeniu papież spisał treść modlitwy, którą nakazał odmawiać wszystkim kapłanom po zakończeniu Mszy świętej i każdemu wiernemu indywidualnie.

Egzorcyzm z czasem przenikł do polskiej tradycji katolickiej. Był szczególnie znany na początku XX wieku. Po drugiej wojnie światowej ta tradycja codziennego odmawiania modlitwy zanikła, by powrócić na początku XXI wieku. Obecnie w wielu polskich kościołach, a nawet sanktuariach (jak np. toruńskie NNP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, czy też krakowskie Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach) stałym zwyczajem jest odmawianie przez kapłana i wiernych egzorcyzmu do św. Michała po każdej Mszy Świętej.

To właśnie anielski wizerunek, jakość wydania i przede wszystkim siła modlitwy-egzorcyzmu są tym, co ma przyciągać katolików w każdym wieku do akcji takich jak ta organizowana przez Instytut Ks. Piotra Skargi. Przedstawiciele wspomnianego Stowarzyszenia, na czele którego stoi Sławomir Olejniczak, zapewniają, że nie wyznaczyli dla kampanii w wersji cyfrowej jakichkolwiek ram czasowych. Wystarczy wejść na stronę ebook.swietymichal.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy, aby otrzymać opisane wyżej upominki (e-book i tapety) i zaświadczyć nimi o wierze wśród rodziny i znajomych.