Gniezno, jak wszyscy wiedzą, było pierwszą stolicą Polski oraz pierwszą metropolią kościelną. W 1994 roku Gniezno zostało mianowane tytułem „miasta Świętego Wojciecha” i jest nim do tej pory. Jak głosi legenda, nazwa Gniezno powstała od polskich słów „gniazdo” i „gnieździć”. W 1000 roku miał miejsce zjazd w Gnieźnie, w którym uczestniczył Bolesław I Chrobry i Otton III. Powstało arcybiskupstwo i metropolia gnieźnieńska na czele z bratem św. Wojciecha.

Obchody Św. Wojciecha w Gnieźnie

Już w 1997 roku obchodzono uroczystość milenium śmierci św. Wojciecha, w którym brał udział Jan Paweł II, prezydenci siedmiu państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz pielgrzymi z Polski i ze Świata – około 280 tys. osób. Warto wspomnieć, że Św. Wojciech jest jednym z trzech głównych katolickich patronów Polski; diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, diecezji elbląskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej. Wydarzenie co roku jest ogromne i spotyka się z rozgłosem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. To dni, w których wszyscy katoliccy mieszkańcy i Ci, którzy przywędrowali z daleka, wychodzą na ulice Gniezna i cieszą się życiem oraz wiarą. Obchody Św. Wojciecha w Gnieźnie, są też niejako symbolem Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), spotkań młodych katolików, które powstały z inicjatywy Jana Pawła II.

Obchody rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha organizowane są w kwietniu, co roku. Później trwa dwudniowy odpust ku jego czci i aby upamiętnić głównego patrona Polski. Najpierw odbywa się msza św. odpustowa na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie. Tegorocznej mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.

Do Gniezna docierają młodzi pielgrzymi z całej Polski i z różnych części archidiecezji, po części pielgrzymkami pieszymi, ale również autokarami. Świętowanie uroczystości w 2019 roku rozpoczęło się 27 kwietnia Pierwszymi Nieszporami o św. Wojciechu. Nabożeństwo kończył Prymas Polski abp Wojciech Pola, święcąc stroje dla nowych Braci Towarzystwa Świętego Wojciecha. Gdy suma odpustowa się zakończyła, na Wzgórzu Lecha został zorganizowany Piknik Rodzinny.

Odpust tak naprawdę zakończył się Drugimi Nieszporami, które były sprawowane o godzinie 16:00. Wśród osób świętujących ku czci św. Wojciecha znaleźli się: przedstawiciele Episkopatu Polski oraz biskupi z zagranicy, przedstawiciele władz państwowych i przedstawiciele samorządów lokalnych, liderzy i członkowie ruchów, parlamentarzyści, organizacje i stowarzyszania katolickie.